S a f e H a v e n L T

Mūsų organizacija

Kas mes esame

Mūsų istorija

Mes atsiradome tą nelemtąją 2022 metų vasario 24-ąją, kaip atsakas pirmosioms raketų atakoms Ukrainoje. Tada dar nesupratome, jog tapsime oficialiu fondu. Tuo metu, pirmąjį mėnesį ne tai buvo mūsų galvose.

Pirmutinė mūsų veikla prasidėjo nuo Facebook grupės sukūrimo ir suteikimo skambaus pavadinimo „Lietuva padeda Ukrainai“. Tai buvo pirmoji lietuviška Facebook grupė, kurios tikslas pagalba nuo karo bėgantiems ukrainiečiams. Mūsų tuometinis tikslas buvo padėti bėgantiems. Tam greitai ir sėkmingai sukūrėme sistemą. Didžiulis savanorių kiekis buvo suskirstytas į komandas. Tai buvo Facebook grupės moderatoriai, kurie pirmieji surinkdavo informaciją apie bėgančius nuo karo žmones bei apie lietuvius, kurie vykdavo iki Lenkijos ir Ukrainos pasienio paiimti žmones ir atvežti juos į Lietuvą. Taip pat rinkdavo informacija apie lietuvius, kurie siūlydavo prieglobstį pas save namuose. Moderatoriai perduodavo informaciją duomenų suvedėjų komandai. Ši komanda suvesdavo duomenis į sistemą, kad juos galėtų panaudoti sekančios dvi komandos.

Pirmoji buvo transporto "mečintojai" (angl.k. to match – susieti). Transporto "mečintojai" pamatę sistemoje žmogaus kontaktą, kuris neturi galimybės palikti Ukrainos arba nuo pasienio ieškodavo sistemoje savanorių vairuotojų. Juos suradę apkeisdavo kontaktais vienoje iš susirašinėjimo programėlių ir palaikydavo ryšį iki kelionės pabaigos. Lygiai taip pat veikė apgyvendinimo "mečintojai". Tai buvo itin sunkus darbas su didžiuliais iššūkiais, įvairiausionis emocijomis ir darbu neatsitraukiant nuo telefono ir kompiuterio. Tokiai veiklai mums nereikėjo nei patalpų, o savanoriai padėti galėjo iš bet kurio pasaulio krašto kur yra telefono ir interneto ryšys. Šis darbas nestojo pirmuosius du mėnesius, vėliau pradėjo rimti, kol kritinė situacija buvo stabilizuota bendromis jėgomis, tiek su kitomis organizacijomis, tiek ir valstybės pagalba. Šiai veiklai savanoriai aukodavo savo asmenines lėšas apmokant telefono sąskaitas, savanoriai vairuotojai – kurui.

Esame be galo dėkingi kiekvienam prisidėjusiam prie šio darbo. Tai buvo paprastų žmonių, kurie turi be proto geras širdis darbas. To nepamirškime kaip organizacija, taip pat to nepamirš ir Ukrainos žmonės, kurie sulaukė pagalbos. Tai buvo išties sunku ir tikimės jog daugiau niekada nepasikartos.

Pačiame pike žmonių pervežimų ir apgyvendinimų pradėjome rūpintis ir humanitarine parama. Pirmieji pagalbos žingsniai buvo pagalba kitoms organizacijoms, kurios rinko ir vežė paramą.

Visai netrukus fondo vadovė Olivija Anaškinaitė, būtent Savanorių paskatinta įsteigė Labdaros ir paramos fondą Safehaven LT (vertimas iš anglų k. – saugus prieglobstis). Kartu su įsteigimu, tapome jau nebe visuotinė iniciatyva, bet oficiali organizacija turinti paramos gavėjo statusą.

Nuo tada visas dėmesys buvo ir yra sutelktas į paramos rinkimą ir gabenimą į Ukrainos rytus, į vietoves iki kurių paramą nuvežti sunkiausia ir pavojingiausia. Veiklą vykdome nemokamai, nei vienas savanoris, t.y. nei vadovas, nei fondo tarybos nariai už darbą atlygio negauna jokia forma, išskyrus emocinį palengvėjimą padėjus.

Kodėl? Todėl, kad kas kitas jei ne mes? Mes esame komanda, negalinti nekreipti dėmesio į tuos, kuriuos žudo ir naikina. Kol karas vyks, mes padėsime Ukrainai ir palaikysime iš visų jėgų. O sukauptą patirtį po karo panaudosime savo Valstybės tobulinimui ir pagalbai mūsų piliečiams. Dabar padedame tiems, kam šiuo metu sunkiausia. Tuo vadovaujamės nuo pat veiklos pradžios.

image